JohnnyBet.com sr

Sva Lica Džefa Sarvera

od JohnnyBet iz

Priča o Džefu Sarveru je zaista zanimljiv primer evolucije karijere prvaka u šahu, koji je postao jedan od najperspektivnijih poker igrača svoje generacije. Dobro je detaljnije pogledati profesionalni CV kanadskog igrača da se prisetimo korisnih saveta datih novinaru JohnnyBet u intervjuu koji je postao vrsta vodiča kroz poker.

Intervju sa Jeffom Sarwerom

1. Život kao rock zvezda

Džef Sarver (engl. Jeff Sarwer) može se pohvaliti zaista filmskom biografijom, počevši od šaha, koji je naučio igrati od 2 godine starije sestre kada je imao samo 4 godine. Genije brat i sestra bili su odlični u šahu, a uz to su bili prisutni u medijima, koji su, kao što je lako pretpostaviti, brzo postali zainteresovani za jednu tako zanimljivu temu kao što je dvoje mladih šah profesionalaca.

U svakom slučaju, Sarver je sa 6 godina trenirao šah sa Alom Carlinom, kasnije (u Njujorku) krišom su sa sestrom ulazili u Manhattan Chess Club, 1986. kao osmogodišnjak je osvojio svetsko prvenstvo u Under-10 kategoriji, a u slobodno vreme tokom demonstrativnih partija pobeđivao je nekoliko igrača istovremeno.

Međutim, kao što se događa u životima poput filma, sportski i profesionalni uspesi nisu pratili privatni mir. Njegov otac je ponekad imao problema sa zakonom, a nakon povratka iz Njujorka u rodni grad Kingston bio je optužen za nasilje nad svojom decom, koja su čak i bila pod privremenim starateljstvom. Džef je odlučio da pobegne i vrati se ocu, baš kao i njegova sestra. Kada su ponovo bili svi zajedno, ilegalno su se preselili u Evropu, što je na neki način dugoročno pokvarilo planove šahovskog majstora – doduše, igrao je pod pseudonimom Ray Philips, ali pod vlastitim imenom i prezimenom je pvi put nakon bekstva nastupio tek 2007. godine na turniru u Malborku.

Ako sve to ne bi bilo dovoljno, Sarver je u jednom trenutku prekinuo sve odnose sa ocem, pokrenuo je spostveni biznis, preselio se u Gdanjsk, dok trenutno živi u Helsinkiju i planira da osvoji nagradu šahovskog velemajstora.

Jeff Sarver Šah i Poker Igrač

2. Sarver takođe igra poker!

Ovako izgleda kratak opis bujnog života Džefa Sarvera. Međutim, on nije potpun bez da se spominje jako bitan element života Kanađanina, a to je bio poker. U jednom trenutku Sarver je počeo da postiže zaista značajne uspehe u pokeru. Kao prekretnicu smatramo 2009. godinu, kada je osvojio treće mesto u turniru European Masters u Talinu i dobio nagradu u iznosu od 37 589$. U estonskoj prestonici je boravio kasnije još nekoliko puta, poslednji put u februaru 2015. godine, kada je ponovo zauzeo 3. mesto, učestvujući u takmičenju Kings of Tallin (nagrada: 18 736 $).

Izgleda da, nakon nekoliko godina postizanja prosečnih rezultata, Sarver ponovo postaje odličan igrač, spreman za nove uspehe. Ko je pažljivo pratio njegovu karijeru u pokeru, sigurno pamti njegove najbolje rezultate: 3. mesto na European Poker Tour (EPT) u Vilamouri 2009. godine (232 704$ – najveća nagrada u Sarverovoj karijeri), 2. mesto u martu 2010. godine u Berlinu na EPT-u (149 207$) ili uspeh iz sledećeg meseca iste godine na EPT-u u San Remu (više znači osvojena pozicija nego iznos nagrade – 16 575$).

Kasnije se, međutim, nešto dogodilo i on je ili ostvarivao prosečne rezultate, ili se uopšte nije čulo za njega. Da li je ova loša sreća završena? Teško je reći, ali sigurno je on igrač ogromnog talenta i mogućnosti. Ima potencijal o kojem mnogi igrači mogu samo sanjati.

3. Igrajte i analizirajte

„Tokom onlajn igre, često se dešava da upadamo u određeni ritam i hteli bismo da igramo zauvek. Naravno, trebalo bi da igramo mnogo, ali potrebno je i da analiziramo svoju igru što je češće moguće” – ovo je kratak odgovor Sarvera na pitanje JohnnyBet novinara kako postati dobar poker igrač. U ovom jednostavnom savetu vidljiva je njegova šahovska pozadina, jer iz ove igre potiču njihovo strpljenje i sposobnost da se ruka tretira kao celina koju se može podeliti na manje elemente.

Njegova poker filozofija temelji se na uverenju o potrebi metodičkog samopoboljšanja zasnovanog na kritičkom pristupu vlastitim veštinama. To je jako važno u onlajn pokeru koji se, po Sarverovom mišljenju, mnogo razlikuje od igre uživo. „Savetovao bih internet igranje svakome ko želi da postane dobar poker igrač” – kaže dalje u intervjuu. Međutim, otvoreno je pitanje: kako je moguće usavršavati svoju onlajn igru?

4. Analiza equityja, niski ulozi i YouTube...

Prema Sarveru, sticanje iskustva u onlajn igri ne bi trebalo da se događa u skokovima. Osnovna ideja je sticati iskustvo postepeno, usavršavati svoje veštine i imati kritički pristup u ocenjivanju svog nivoa.

Kanađanin predlaže da se u početnoj fazi igranja na internetu koristi softver za procenu i razumevanje equityja (npr. PokerStove). Naravno, ovakav alat nije sve. Vredi pratiti objavljene na jutjubu snimke pokeraških partija, a istovremeno voditi redovnu igru koja je najbolja provera Vašeg napretka.

Kako započeti? Sarver tvrdi da ulazeći u svet internet pokera čovek mora da bude oprezan – osnov su niski ulozi (0,01$. 0,02$). Ako uz ograničena sredstva možete da ostvarite profit, to je dobra prognoza pre dalje, naprednije igre. U ovoj fazi Sarver preporučuje da koristite HUD (npr. Poker Tracker) koji omogućava prikupljanje statističnih podataka o pojednim rukama, koji se mogu vrlo precizno analizirati.

5. Snaga zajednice

Sarver tvrdi da je korišćenje softvera neophodan deo Vašeg napretka u pokeru, ali u nekoj fazi dalja analiza će biti moguća samo u okviru neke onlajn poker zajednice. Raspravljanje i zajednička analiza pojedinih ruku, primećivanje nekih elemenata na koje drugi nisu obratili pažnju je način da se razviju veštine korišćenja softvera i da osoba nauči kako misliti unapred.

„Treba da planirate ne samo igru na pre-flopu, ali da imate takođe ideju za sva četiri streeta, preflop, flop, turn i river” - primećuje Sarver i dodaje da je angažovanje u poker zajednicu šansa za poboljšavanje Vaših veština, posebno ako nemate poznanika-profesionalaca sa kojima možete deliti iskustvo. Ovo je jedna od glavnih prednosti usavršavanja putem interneta – koji daje u ovoj oblasti ogromne mogućnosti.

Pokeraški put Džefa Sarvera počeo je pre mnogo godina kada je igrao šah. Kanađanin je ipak ostao šahista čak i za poker stolom. Svoju filozofiju igara sa kartama je izgradio na osnovu termina kao što su strategija, metoda, strpljenje i analiza. Sve to mu je omogućilo da postane zaista dobar igrač, čiji savet i karijeru vredi pratiti.

Komentari (0)
Igrajte odgovorno